Opublikowany przez: Dominika.R.
(Poród przedwczesny @ Zdjęcie pixabay.com)
Poród przedwczesny - przyczyny:
Lekarze podkreślają, że występuje cały wachlarz czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego. Należy mieć na uwadze, że im więcej tych czynników ryzyka wystąpi u przyszłej mamy, tym większe prawdopodobieństwo przedwczesnego zakończenia ciąży.
1. Palenie papierosów w czasie ciąży
Jeżeli starasz się o dziecko, przestań palić najszybciej jak tylko to możliwe. Jeżeli ciąża nie była planowana, musisz pożegnać się z używką jak najszybciej.
2. Picie alkoholu w czasie ciąży
Pamiętaj, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w czasie ciąży. Nawet wypicie pół kieliszka wina może zagrozić Twojemu nienarodzonemu dziecku. Alkohol może spowodować poród przedwczesny, a także choroby rozwojowe u Twojego maluszka. Najczęściej mamy tu do czynienia z alkoholowym zespołem płodowym (ang. FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome).
3. Spożycie kofeiny
Będąc w ciąży, postaraj się ograniczyć spożycie kofeiny. Jeżeli wypijasz pięć lub więcej filiżanek kawy w ciągu jednego dnia, zwiększasz ryzyko na poród przedwczesny.
4. Stosowanie leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem
Będąc w ciąży, pod żadnym pozorem nie możesz zażywać leków bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
5. Zła dieta
Gdy jesteś w ciąży, musisz pamiętać aby dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, które występują w warzywach, owocach i mięsie. Niedobór składników może spowodować poważne problemy zdrowotne u Twojego nienarodzonego dziecka, a także może przyczynić się do przedwczesnego porodu.
WAŻNE!
Zwróć uwagę czy w Twojej diecie znajduje się cynk. Jego niedobór może zwiększyć ryzyko na poród przedwczesny.
6. Praca w pozycji stojącej lub praca fizyczna
Twoja praca zawodowa wymaga od Ciebie kilkugodzinnego codziennego stania lub dźwigania ciężkich przedmiotów? W takim przypadku postaraj się ją ograniczyć lub pomyśl o jej przerwaniu.
7. Seks w czasie ciąży
Postaraj się powstrzymać od stosunków w czasie dwóch lub trzech ostatnich miesięcy ciąży. Pamiętaj, że orgazm może spowodować u Ciebie uaktywnienie czynności skurczowej macicy i w konsekwencji wywołać poród przedwczesny.
8. Wiek przyszłej mamy
Jeżeli masz powyżej 35 lat i spodziewasz się dziecka, musisz pamiętać o właściwej diecie, próbie wyeliminowania stresujących sytuacji, a także badaniach prenatalnych - to może uchronić się przed ryzykiem przedwczesnego porodu.
9. Choroby i infekcje
Dla wszystkich kobiet ciężarnych niebezpieczna jest różyczka, a także zakażenia dróg rodnych, układu moczowego i wszelkie choroby weneryczne. Główną przyczyną porodu przedwczesnego może być zakażenie wewnątrzmaciczne. W takiej sytuacji immunologiczna reakcja organizmu stymuluje produkcję prostaglandyn (hormonów, które mogą wywołać poród przedwczesny), a także substancji, które uszkadzają błony płodowe w konsekwencji, powodując ich przedwczesne pęknięcie.
WAŻNE!
Podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży, podczas stosunków warto skorzystać z prezerwatyw, aby uniknąć niebezpiecznego dla dziecka zakażenia wewnątrzmacicznego.
10. Nieprawidłowa budowa macicy
Nieprawidłowa budowa macicy może spowodować wystąpienie porodu przedwczesnego. Pamiętaj, że wcześniej zdiagnozowana nieprawidłowość i odpowiednia interwencja chirurgiczna (przed zajściem w ciążę) może uchronić Cię przed wczesnym porodem.
11. Łożysko przodujące
Łożysko przodujące to takie, które jest usadowione nisko, blisko lub tuż nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy. Warto wiedzieć, że łożysko przodujące można wykryć dzięki badaniom USG. Niestety najczęściej łożysko przodujące nie daje o sobie znać aż do chwili wystąpienia krwawień w II lub III trymestrze ciąży. W takiej sytuacji, by uniknąć przedwczesnego porodu, należy leżeć w łóżku aż do rozwiązania.
12. Choroba przyszłej mamy
Jeżeli cierpisz na przewlekłe choroby (cukrzyca, choroby serca, nerek, wątroby) musisz pamiętać o odpowiedniej opiece medycznej, aby uniknąć poważnych konsekwencji.
13. Stres
Nadmierny stres może wywołać poród przedwczesny. Niestety w dzisiejszych czasach ciężko jest całkowicie wyeliminować z naszego życia sytuacje stresujące. Należy jednak postarać się choć trochę zmniejszyć je poprzez stosowanie technik relaksacyjnych, odpoczynek, odpowiednią dietę, a także rozmowę z najbliższymi osobami, przyjaciółmi.
14. Ciąża mnoga
U przyszłych mam, u których potwierdzono ciążę mnogą, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia porodu o 3 tygodnie wcześniej niż byłoby to w przypadku ciąży pojedynczej. W takim przypadku, aby zapobiec porodowi przedwczesnemu, należy być pod stałą opieką lekarską, dbać o prawidłowe odżywianie, a także ograniczyć aktywność fizyczną w III trymestrze ciąży.
15. Choroba płodu
Wady płodu mogą spowodować poród przedwczesny. Odpowiednia diagnoza i badania prenatalne pozwalają na szybkie wykrycie niepożądanych wad i ich leczenie jeszcze w łonie przyszłej mamy.
Poród przedwczesny - objawy:
Co powinno Cię zaniepokoić?
1. Ból i ucisk pojawiający się w dolnej części pleców lub tez nagła zmiana nasilenia dolegliwości bólowych w tej części ciała.
2. Pojawiające się skurcze (z lub bez biegunki), które przypominają te miesiączkowe.
3. Pęknięcie błon płodowych charakteryzujące się sączeniem lub wyciekiem płynu owodniowego z pochwy.
4. Ból i uczucie ucisku w miednicy, który promieniuje do okolicy lędźwiowej i ud.
5. Upławy, które są wodniste, różowe bądź brunatne.
Pamiętaj, że możesz mieć wszystkie z wyżej wymienionych objawów, pomimo tego, że poród jeszcze się nie rozpoczął.
Aby zminimalizować ryzyko przedwczesnego porodu, dbaj o siebie i zgłaszaj się regularnie na przedporodowe wizyty kontrolne. Wszystkie zalecane badania u ginekologa ułatwią lekarzowi monitorowanie Twojego stanu zdrowia i zdrowia Twojego nienarodzonego maluszka. Dzięki szybkiej interwencji, lekarz będzie wstanie określić problemy i wdrożyć jak najszybciej odpowiednie leczenie.
Jeżeli wystąpią u Ciebie nawet najmniejsze podejrzenia dotyczących objawów rozpoczynającego się porodu, powiadom o tym swojego lekarza.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.